Biblioteka
Regulamin korzystania z biblioteki:
- Biblioteka szkolna jest czynna w godzinach ustalonych corocznie w zależności od organizacji pracy szkoły;
- Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele pracownicy szkoły i rodzice;
- Można wypożyczać książki tylko na swoje nazwisko;
- Jednorazowo można wypożyczyć trzy książki na okres dwóch tygodni, a w uzasadnionych przypadkach bibliotekarz może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczonych pozycji z podaniem terminu ich zwrotu;
- Jeśli czytelnik nie przeczytał książki, a biblioteka nie ma na nią zamówień, może przed upływem terminu zwrotu prosić o jej przedłużenie;
- Uczeń, który nie oddał książki w terminie, nie może korzystać z księgozbioru bibliotecznego do czasu wyjaśnienia sytuacji;
- Czytelnikowi nie wolno samemu brać książek z księgozbioru podręcznego;
- Książek wypożyczonych w bibliotece nie wolno pożyczać innym osobom;
- Książki i inne dokumenty należy szanować jako dobro wspólne, zauważone uszkodzenia zgłaszać bibliotekarzowi;
- Zbiory specjalne ( np. programy multimedialne) wypożyczane są tylko nauczycielom;
- W bibliotece obowiązuje cisza, zakaz spożywania posiłków i picia napojów oraz używania telefonów komórkowych i innych urządzeń, które mogą zagłuszać ciszę;
- W przypadku zniszczenia lub zagubienia książki ( lub innego dokumentu) należy ją odkupić lub zwrócić inną o równej lub większej wartości, po uzgodnieniu z bibliotekarzem;
- Na dwa tygodnie przed końcem roku szkolnego książki należy zwrócić do szkolnej biblioteki. Każdy uczeń kończący szkołę zobowiązany jest do przedstawienia karty obiegowej, na której potwierdzone zostanie rozliczenia z biblioteką. Dotyczy to również ucznia, który zmienia szkołę;
- Pracownicy szkoły są zobowiązani do zwrotu wypożyczonych zbiorów w terminie określonym przez bibliotekarza;
- W stosunku do uczniów, którzy łamią postanowienia niniejszego regulaminu mogą zostać zastosowane kary zgodnie ze Statutem Szkoły Podstawowej nr 6 w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 8. W przypadku niezwrócenia książek i innych wypożyczonych materiałów, dokonania kradzieży przez użytkownika, szkoła może skierować sprawę do odpowiednich organów ( sąd, policja);
Biblioteka pracuje w oparciu o roczny plan pracy. W bibliotece funkcjonuje Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Od września 2018 r. wartość księgozbioru wzrosła o 942 pozycje książkowe na kwotę 15.157,67 zł. 939 sztuk to książki zakupione w ramach realizacji Narodowego programu Rozwoju Czytelnictwa. 42% nowości stanowią lektury szkolne. Obecnie w bibliotece mamy 6664 książki o łącznej wartości 46.130,62 zł. Zarejestrowanych jest 304 czytelników.
Akcje i wydarzenia biblioteczne w pierwszym półroczu roku szkolnego 2024/2025:
- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa- koordynowanie działań na terenie placówki w ramach realizacji zadań związanych z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa: sporządzenie listy i zakup książek do biblioteki. Współpraca z wychowawcami odnośnie projektów czytelniczych w oddziałach, przygotowanie materiałów dla wychowawców na temat wpływu czytania na rozwój dzieci, pisanie sprawozdania z realizacji programu.
- Narodowe Czytanie- 9 września w klasach ósmych, przy współpracy z nauczycielem języka polskiego, zorganizowano akcję Narodowego Czytania. Uczniowie odczytali fragment utworu „Kordian” Juliusza Słowackiego „Bajkę o Janku co psom szył byty”, a następnie pracując w grupach rozwiązywali zadania do zaprezentowanego utworu. Na korytarzu szkoły wyeksponowano gazetkę okolicznościową.
- Gazetka na szkolnym korytarzu- 26 września wyeksponowano na korytarzu gazetkę: "Dlaczego czytamy książki".
- Ogólnopolska akcja " Czytamy Muminki"- 27 września rozpoczęto działania związane z Ogólnopolską Akcją „Czytamy Muminki”. To inicjatywa czytelnicza zainicjowana z okazji 110 rocznicy urodzin Tove Jansson oraz 60 rocznicy pierwszego polskiego wydania książki „W Dolinie Muminków”. Chętni uczniowie ze szkolnej świetlicy wysłuchali odczytywanych fragmentów książki o Muminkach, a w kolejnej odsłonie stworzyli makietę domu Muminków, którą następnie wyeksponowano na korytarzu szkoły wraz z gazetką poświęconą autorce.
- Ogólnopolska akcja " Czytamy z sercem" i " Dzień Głośnego Czytania"- 27 września rozpoczęto działania związane z akcją „Czytamy z Sercem”. Organizatorzy akcji zapoczątkowali tą inicjatywę w ramach dwóch świąt, których termin przypada na wrzesień: „Dnia Głośnego Czytania” i „Światowego Dnia Serca”. Celem akcji jest połączenie wiedzy o sercu i zdrowiu z literacką pasją. Uczniowie na lekcjach bibliotecznych zdobywali wiedzę o profilaktyce chorób serca, słuchali fragmentów książek rekomendowanych przez inicjatorów akcji a także tworzyli plakaty promujące zdrowy styl życia.
- Góra grosza- 8 listopada biblioteka włączyła się do ogólnopolskiej kampanii zbierania monet, której inicjatorem jest Towarzystwo Nasz Dom.Na terenie placówki akcja będzie koordynowana ze współpracą z wychowawcą oddziału zerowego panią Izabelą Jóźwik.
- Wolontariat podczas " Nocy Bibliotek"- 11 listopada uczniowie klas VIII pełnili funkcję wolontariuszy podczas akcji "Noc Bibliotek" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tomaszowie Maz. w godzinach 17.00-20.30. Jest to wydarzenie kulturalne organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tomaszowie Maz. Uczniowie malowali twarze najmłodszym czytelnikom i pomagali w tworzeniu zakładek do książek. Wieczór był poświęcony kulturze mongolskiej i urozmaicony spotkaniem z pisarką Uyangą Bayarkhuu, autorką książki „Ja, Mongołka. Opowieść wojowniczki”.
- Kolejowe ABC- 19 listopada zrealizowano zajęcia w klasach pierwszych w ramach zgłoszenia placówki do Ogólnopolskiej Kampanii Kolejowe ABC III, której organizatorem jest Urząd Transportu Kolejowego. Zajęcia zostały przeprowadzone przez edukatorów kampanii.
- Kiermasz książek- 21 listopada zapoczątkowano kiermasz książek, na którym rozpowszechniano wśród uczniów książki przysłane przez dwie księgarnie: Tania Książka Leszek Pawlak i księgarnia Tuliszków. Za procent od sprzedanych egzemplarzy otrzymano w gratisie książki do biblioteki, które zostały przeznaczone na nagrody w konkursach.
- " Andrzejkowe Czytanie Nocą"- przygotowanie dekoracji na szkolną akcję „Andrzejkowe Czytania Nocą”, która odbyła się dnia 29 listopada. Akcja koordynowana jest przez nauczycieli języka polskiego.
- " Dzień Pluszowego Misia"- 6 grudnia zorganizowano zajęcia dla uczniów z oddziału "0" w ramach obchodów Dnia Pluszowego Misia. Uczniowie poznali historię powstania pluszowego misia, i zapoznali się z najsłynniejszymi misiowymi bohaterami z książek i filmów. Tego dnia podsumowano konkursu plastyczny "Mój Przyjaciel Miś".
- Spotkanie autorskie z Magdaleną Sepkowską- współpraca z wychowawcami i zachęcenie uczniów klasy 1a i 2a do wzięcia udziału w spotkaniu z pisarką Magdaleną Sepkowską, która jest autorką książki „Opowieść Urodzinowego Drzewa” i pracownikiem Muzeum w Tomaszowie Maz. Warsztaty z pisarką zaplanowano na 20 i 24 stycznia.