Historia
Historia szkoły rozpoczyna się 12 października 1920 roku, kiedy to powołano szkołę dwuoddziałową. Nauka odbywała się w prywatnej izbie w domu wójta. Mieszkanie na szkołę szybko okazało się za ciasne i 13 września 1924 r. powołano Komitet Budowy Szkoły Powszechnej w Białobrzegach, który energicznie zabrał się do pracy. W 1925 r. zgromadzono materiał na budowę, a w 1926 r. wylano fundamenty. Różne przeszkody natury prawnej zatrzymały pracę w martwym punkcie.
W 1928 r. z powodu rosnącej liczby dzieci powołano pięciooddziałową szkołę, nadając jej imię Bartosza Głowackiego. Nauka odbywała się nadal w trzech domach prywatnych. W 1936 r. ukończono budowę budynku, który do dnia dzisiejszego służy dzieciom z Białobrzegów, Ciebłowic i Wąwału i stanowi starą część obecnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8.
Zajęcia w nowej szkole trwały do listopada 1940 r. Wtedy to, w związku z budową bunkrów na Jeleniu, przekazano część sal na biura i urzędy firmy "Askania". W 1941 r. zupełnie zaprzestano działalności dydaktycznej, bo Niemcy zajęli cały budynek. Nauka znów powróciła "pod wiejskie strzechy". Zakończenie wojny przywróciło szkole jej dawny charakter. Najpierw siedmioklasowa, a od 1961 r. ośmioklasowa szkoła podstawowa działała do 1974 r. W tymże roku, 8 stycznia, w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej spalił się budynek szkoły. Dzieci z klas I- IV uczyły się w wynajętych izbach pobliskich domów, a starsze z klas V- VIII dojeżdżały do Ludwikowa na popołudniową zmianę.
W 1977 r. dzieci powróciły do wyremontowanej szkoły. W latach 80- tych podjęto decyzję o rozbudowie budynku. W 1989 r. nowa część szkoły została oddana do użytku. Dwupiętrowy budynek z siedemnastoma izbami lekcyjnymi zapewnił naukę na jedną zmianę.
Ważnym wydarzeniem było oddanie do użytku pełnowymiarowej hali sportowej, która rozwiązała problem organizowania lekcji wychowania fizycznego. Wszystko zaczęło się od festynu pod hasłem "Pomóż szkole". Dochód z niego został przeznaczony na zakup projektu. Kolejnym krokiem było powołanie komitetu budowy. Równocześnie delegacje nauczycieli i uczniów składały wizyty w urzędzie miasta w sprawie budowy.
Na początku 1998 r. została opracowana dokumentacja projektu i w drodze przetargu został wyłoniony wykonawca. W listopadzie 1998 r. rozpoczęto prace przy budowie hali, a w lutym 2001 r. szkoła wzbogaciła się o piękny, nowoczesny obiekt sportowy.