XX Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki

XX Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki odbywał się w tym roku w dniach 18- 25 października. Festiwal to wydarzenie naukowe, kulturalne i artystyczne przygotowane miedzy innymi przez łódzkie uczelnie wyższe oraz inne instytucje naukowe i kulturalne. Nasza szkoła również wzięła udział w kilku wydarzeniach w ramach festiwalu:

• 19 października 18 uczniów klas VII- VIII pod opieką nauczyciela geografii pani Anny Pająk uczestniczyło w 3 wykładach na Wydziale Nauk Geograficznych: „ Co to jest GIS?”, „ Jak uzyskać i samodzielnie przetwarzać obrazy satelitarne?”, „Od kopczyków po NMT czyli rzeźba terenu na mapach”. Wykłady poszerzyły wiedzę uczniów na temat Systemu Informacji Geograficznej, dowiedzieli się też jak są wykorzystywane zdjęcia satelitarne oraz w jaki sposób obecnie pozyskuje się dane do tworzenia map i pokazywania na nich ukształtowania terenu. Po wykładach uczniowie obejrzeli wystawę „ Polska na zdjęciach lotniczych”.
  • 21 października uczniowie klasy VIIIa razem z nauczycielem chemii panią Moniką Kamińską uczestniczyli w wykładzie online z chemii „ Sól biała czy himalajska, cukier biały czy brązowy?” Wykład przedstawiał porównanie soli i cukru różnego pochodzenia. Zaprezentowano również ciekawostki- zawartość minerałów i witamin oraz obalono mity, że sól czy cukier w innej formie są zdrowsze.
  • 21 października uczniowie klasy VIIc wraz z nauczycielem fizyki panią Moniką Kamińską wzięli udział w wykładzie online z fizyki „ Iluzja- czy oczy mogą kłamać?” Podczas wykładu przedstawiono różne formy iluzji optycznej poparte przykładami, które każdy uczeń mógł sprawdzić na własnym wzroku oraz wyjaśnieniem zjawiska.
  • 21 października uczniowie klasy IVb pod opieką nauczyciela biologii pani Haliny Malej uczestniczyli w wykładzie online „ Antybiotyki- biologiczny wyścig zbrojeń”. Uczniowie dowiedzieli się z wykładu skąd biorą się antybiotyki i jakie mają miejsce w przyrodzie. Poznali wyposażenie nowoczesnego laboratorium mikrobiologicznego, a także zapoznali się z eksperymentem dotyczącym bioprodukcji antybiotyków.
  • W dniach 21- 22 października uczniowie klasy VIIIb wraz z nauczycielem matematyki panią Agnieszką Sotwińską wzięli udział w dwóch wykładach online z bloku tematycznego: Matematyka- „ Czy komputery mogą tworzyć sztukę? oraz „ Sztuczna inteligencja czy sztuka?” Wykłady ukazywały praktyczne zastosowania wiedzy matematycznej w różnych dziedzinach życia. Uświadamiały, że algorytmy i schematy matematyczne są podstawą działania skomplikowanych programów komputerowych służących do tworzenia obrazów, muzyki czy gier. Uczestnicy wykładu poszukiwali odpowiedzi na pytania: Czy wraz z rozwojem sztucznej inteligencji maszyny będą w stanie samodzielnie tworzyć sztukę? Czym jest sztuczna inteligencja? Skąd się bierze? Jaką moc posiada? Jakie są jej współczesne trendy, możliwości i zastosowania?