Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu przypadły w tym roku na okres od 16 do 22 września. Celem tej inicjatywy jest zachęcenie ludzi do zmiany przyzwyczajeń niekorzystnych dla zdrowia i środowiska, to znaczy wybieranie proekologicznych środków podróżowania np. komunikacji miejskiej, roweru czy hulajnogi. Nasza szkoła wzięła czynny udział w tym wydarzeniu, organizując wiele ciekawych przedsięwzięć.

Klasa VIa pod opieką wychowawczyni pani Joanny Piechny odbyła 16 września pieszy rajd na przystań MOSiR. Nie wszyscy mieli siłę, by maszerować 3 kilometry, więc uczestnicy zrobili sobie krótki odpoczynek, w czasie którego zwrócili uwagę na uroki późnego lata. Na przystań dotarli troszkę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Tych, którzy nie widzieli miejsca po rewitalizacji, zachwyciły zmiany- alejki, ławeczki, boiska, plac zabaw, dużo zieleni i kwiatów. W czasie przeznaczonym na rekreację uczniowie rozegrali mecz w siatkówkę plażową. Dzieci stwierdziły zgodnie, że spacer to świetny pomysł i można w ten sposób przemieszczać się nawet na dalsze odległości.

W czwartek, 17 września klasa VIIIb wraz z wychowawcą panem Maciejem Sakturą i panem Pawłem Zakaszewskim wybrała się na wycieczkę rowerową. Trasa była bardzo wyczerpująca, łącznie ponad 40 km, biegnących po drogach leśnych. Uczniowie mieli okazję poznać ciekawe miejsca w naszej okolicy: Grotę św. Huberta, sosnę na "szczudłach" i Stary Młyn we Fryszerce. Odwiedzili też dawną Stanicę Harcerską. Celem był "Szaniec Hubala" gdzie zrobili dłuższą przerwę, a pan Zakaszewski nauczyciel historii przybliżył uczniom postać majora Henryka Dobrzańskiego.

Tego samego dnia na rajd rowerowy wyruszyła również klasa VIc razem ze swoim wychowawcą panem Marcinem Jabłońskim oraz panią Moniką Kubaszewską. Uczniowie pokonali trasę z Białobrzeg do Inowłodza podziwiając piękne okolice Tomaszowa. Wszyscy dzielnie znieśli trudy 28 kilometrowej wycieczki.

Dzięki sprzyjającej pogodzie następnego dnia klasa VIIa i wychowawczyni pani Monika Kubaszewska wybrała się na wycieczkę na Przystań Miejską. Spacer sprzyjał integracji klasy, były śmiechy, rozmowy i atrakcje sportowe. Uczestnicy liczyli liczbę kroków- w sumie zrobili ich 17 tysięcy.

Poniedziałek, 21 września był dniem wycieczki dla klasy VIb, która razem z panem Pawłem Zakaszewskim odbyła spacer do muzeum. Celem była wystawa „Almanach Tomaszowa Mazowieckiego. 190 rocznica nadania praw miejskich”. Na ekspozycji dzieci obejrzały zabytki związane z początkami Tomaszowa i jego środowiskiem przyrodniczym, rodziną hrabiów Ostrowskich, nadaniem praw miejskich, rozwojem przemysłu i wiele innych. Korzystając ze wspaniałej pogody uczniowie odwiedzili także plac zabaw w Parku Bulwary.

Również w poniedziałek klasy III wybrały się na wirtualną wycieczkę do Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, oglądając film pokazujący pracę kierowców autobusów miejskich. Dzieci mogły się przekonać jak ciekawa może być praca kierowcy autobusu, ale również dlaczego warto korzystać z komunikacji miejskiej.

Na zakończenie obchodów pani Agnieszka Słotwińska wraz ze swoją klasą VIIb odbyła wycieczkę po naszym mieście śladami hrabiego Antoniego Ostrowskiego " Jak Ostrowski Tomaszów planował...". Wspólnie spacerowali po śladach dawnego układu miasta, począwszy od Placu Kościuszki, ulicę Przeskok, Barlickiego, Warszawską, Park " Solidarności" i wiele innych miejsc, aby spacer zakończyć w Parku Rodego. Wycieczka pozwoliła uczniom dowiedzieć się ciekawych rzeczy i na nowo odkryć swoje miasto.